Prečo Číňania nakupujú vo veľkom v Európe a kedy príde ďalšia hospodárska kríza

2. apríla 2016, Daimonion, Ekonomika

Po hospodársej kríze sa svet nepoučil a naďalej pokračoval s politikou menovej expanzie. Po USA začala aj Európska centrálna banka pumpovať do ekonomiky miliardy lacných peňazí. Ak by tak neurobila, bola by v nevýhode. Napokon sa pridala aj Čína a ďalšie krajiny.

Každé pumpovanie lacných peňazí a výhody z toho plynúce (devalvácia meny, podpora exportu) sa dejú na úkor inej ekonomiky(krajiny), ktorá tak nekoná. Ak tak robia všetci, nemá to význam, a spôsobí to iba ďalšie globálne finančné problémy.

 

V Európe nefunguje transmisívny mechanizmus (banky sa boja poskytovať lacné úvery ďalej a keď aj nie, tieto peniaze neprinášajú želaný efekt) tak dobre ako v USA a pokus o oživenie európskej ekonomiky neprinieslo želaný efekt.

Niektoré ekonomické teórie hovoria, že dôvod prečo lacné peniaze neprinášajú taký úžitok ako v USA, je saldo obchodnej bilancie (európa exportuje viac ako USA) a štrúktúra úspor obyvateľov (USA – dlhopisy, akcie, Európa – banky).

Európska centrálna banka aj napriek tomu, že mala ukončiť menovú expanziu, tak neurobila a navyše sa opatrne už začína hovoriť aj o „helikoptérových peniazoch“ na priame oddĺženie štátov, alebo ako dotácie na vybrané projekty.

 

V Číne sa nakopilo tiež množstvo problémov. Juan posilnil voči svetu za posledných 10 rokov o 60%. Teraz je príliš silný, ale napríklad jeho nedávne skokové oslabenie len o 5% prinieslo na trhy veľkú paniku.

Čína má množstvo nezdravých investícií (oceliarne, priveľa výrobných kapacít), ale aj nafúknutý realitný trh. Ide o problémy za bilióny dolárov. Ak aj v Číne prepukne kríza, menová expanzia vo svete sa nezastaví. Otázne je dokedy sa tieto neriešené problémy budú naťahovať.

Juan však začal posledný rok oslabovať a preto sa kapitál odlieva z Číny preč.

 

Bohatí čínsky finančníci o problémoch dobre vedia a preto nakupujú po svete podniky a aktíva, neraz aj za vyššie ako trhové ceny. Aj susedná Česká republika sa teší z prítomnosti „čínskych investorov“, ale ak príde kríza a dostanú sa do problémov, taký vlastník nebude chcieť investovať a peniaze bude skôr odlievať z krajiny preč.

Viac v odkazoch [1],[2].

 

Úpne zdravá nie je ani Európa. Nehrozí nám len dlhová kríza, ale opäť začína byť nafúknutý aj realitný trh. Práve dôsledkom nekontrolovaného nalievania lacných peňazí.

 

A prognóza ?

Pravidelne sa hospodárske krízy po pomerne krátkom čase opakujú. Naposledy v roku 2001 dot .com bublina, v roku 2008 hypotekárna a finančná kríza. Pozri [3], [4].

 

Ak by svetová ekonomika vydržala 10 rokov bez recesie, bol by to malý zázrak.

Môj odhad je, že cena ropy začne postupne rásť, menová expanzia štátov sa spomalí a ak Čína svoju krehkú ekonomiku nestabilizuje, do 2-3 rokov môžeme očakávať zásadné globálne ekonomické problémy.

Opatrne odporúčam predať akcie. V prípade ak máte nepotrebné nehnuteľnosti, tento, alebo ďalší rok by mal byť vhodný čas na ich predaj. Ceny nehnuteľností začali od začiatku roka 2016 výraznejšie rásť. Kedy dosiahnu svoj vrchol je povedať ťažko.  Realitný boom nastáva v Bratislave. Do iných častí Slovenska zatiaľ výraznejšie neprišiel.

 

Ak sa chystáte brať hypotéku, treba si uvedomiť že rekordne nízke úvery budú časom rásť. Aj keď žiadne výrazné skoky by som nečakal.

 

Realitná bublina na Slovensku zatiaľ nehrozí, pretože ceny sa od roku 2010 príliš nezvýšili. Navyše je Slovensko, hneď po Bulharsku krajinou s druhým najvyšším počtom „dospelých detí“, ktoré žijú v spoločnej domácnosti s rodičmi.

To sa ale nedá povedať o niektorých iných západoeurópskych krajinách, kde bublina hrozí a môže ovplyvniť aj nás a naše banky.

 

 

Odkazy:

[1] http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy/594791-ronald-izip-pre-finweb-cina-moze-znicit-svet

[2] http://finweb.hnonline.sk/komentare-a-analyzy/543047-ronald-izip-exkluzivne-vrati-sa-v-roku-2016-financna-kriza-video

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_recessions_in_the_United_States

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_economic_crises