Ťažko tomu uveriť, ale prešlo už 45 rokov od prepojenia prvých dvoch počítačových uzlov siete Arpanet, z ktorej sa vyvinul internet v podobe ako ho poznáme dnes. Internet zmenil náš život podobne ako v minulosti rádio, alebo kníhtlač. Pozrime sa na niekoľko dôležitých udalostí v jeho vývoji.
1969: 2. september, dva počítače na Kalifornskej univerzite v Los Angels si vymenili bezvýznamné dáta pri prvom teste vojenskej experimentálnej siete Arpanet. Prvé spojenie medzi dvomi vzdialenými miestami – Kalifornskou univerzitou v LA a Standfordským výskumným inštitútom v Menlo Park sa uskutočnilo 29. októbra 1969. Sieť spadla po úspešnom prenesení prvých dvoch písmen slova “logon”. Neskôr sa pripojili univerzity v Santa Barbara a Utahu.
1972: Ray Tomlinson priniesol do siete e-mail. Vymyslel “zavináč” ako spôsob adresovania správ iným systémom.
1973: Do Arpanetu boli pripojené prvé medzinárodné uzly, v Anglicku a v Nórsku.
1974: Vint Cerf a Bob Kahn vyvinuli komunikačný protokol TCP, ktorý umožňoval spoľahlivú komunikáciu medzi sieťami. Stal sa základom skutočného internetu. Koncept sa neskôr rozdelil do TCP/IP protokolu, formálne prijatého 1. januára 1983.
1983: Bol navrhnutý systém doménových mien. O rok neskôr boli vytvorené koncovky “.com”, “.gov” a “.edu”.
1988: Jeden z prvých internetových červov Morris poškodil tisíce počítačov.
1989: Quantum Computer Services, dnes AOL, uviedol službu America Online pre počítače Macintosh a Apple II. Začala sa expanzia, ktorá do roku 2002 pripojila na internet takmer 27 miliónov američanov.
1990: Tim Berners-Lee vytvoril World Wide Web keď sa pokúšal vyvinúť systém na vzdialené ovládanie počítačov vo výskumnom stredisku CERN (Európska organizácia pre jadrový výskum).
1993: Mar Anreessen a jeho kolegovia na Univerzite Illinois vytvorili Mosaic, prvý webový prehliadač, ktorý kombinoval grafiku a text na jednej stránke. S týmto ľahko ovládateľným programom otvoril web celému svetu.
1995: Predajňa kníh Amazon a aukčný server eBay otvorili svoje virtuálne dvere.
1998: Spustený vyhľadávač Google, ktorý začal vývoj na jednom internáte v Standforde.
Americká vláda zavádza politiku na kontrolu doménových mien. Vzniká organizácia ICANN pre prideľovanie doménových mien a čísel (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).
Ministerstvo spravodlivosti a 20 ďalších štátov žalujú Microsoft pre zneužívanie dominantného postavania systému Windows. Ide najmä o snahu obmedziť konkurenciu ako Netscape a iné spoločnosti na poli internetových prehliadačov.
1999: Napster popularizuje zdieľanie hudobných súborov. Nasledujú udalosti, ktoré natrvalo menia hudobný nahrávací priemysel.
Svetová internetová populácia dosahuje počet 250 miliónov.
2000: Internetová “dot-com” bublina deväťdesiatych rokov spľasla a mnohé technologické firmy vykázali stratu.
Amazon, eBay a iné servery sú ochromené jedným z prvých DoS (denial-of-service) útokom, ktorý zahlcuje stránky enormným množstvom požiadaviek a tak zneprístupňuje služby bežným užívateľom.
2001: Bola spustená otvorená, multinárodná, internetová encyklopédia Wikipedia.
2002: Internetová populácia presahuje 500 miliónov.
2004: Mark Zuckerberg spúšťa Facebook ako študent Harvardskej univerzity.
2006: Internetová populácia presahuje 1 miliardu.
2007: Apple vydáva iPhone. Pribúda ďalších niekoľko miliónov ľudí, pripojených do internetu bezdrôtovo.
2008: Internetová populácia presahuje počet 1,5 miliardy. Čína s 250 miliónmi ľudí online predbehla v počtoch pripojených Spojené štáty americké.
Niektoré letecké spoločnosti začali poskytovať pripojenie na internet počas letu.
2009: Organizácia ICANN schvaľuje používanie internetových adries aj v iných písmach ako v latinke. V internetových adresách sa tak napríklad objavia mäkčene, dĺžne, azbuka, ale aj čínske znaky.
„Predstavuje to malý krok pre ICANN, ale obrovský krok pre tú polovicu ľudstva, ktorá latinku nepoužíva,“ uviedol generálny riaditeľ organizácie Rod Beckstrom.
Zdroje:
http://www.gmanews.tv/story/171107/key-milestones-in-the-development-of-internet
http://www.telegraph.co.uk/technology/news/6455139/Happy–40th-birthday-the-internet-20-milestones-in-the-nets-development.html
Bude to tým že článok som napísal ...
Ako počítam, tak počítam ... Narodil... ...
Celá debata | RSS tejto debaty